Montemama - Motýlia záhrada je zážitok na celý život
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Krehké krídelká, štíhle telo, celý život obklopené kvetmi. Je niekto, kto ich nemá rád? Nedávno som čítala, že druhý najčastejší motív, ktorý si ľudia nechávajú vytetovať na telo, sú práve motýle. Možno práve pre ich zraniteľnú krásu a húževnatosť.

Bežne sa motýľ dožíva dvoch mesiacov. Celkom málo na takého krásneho a zázračného tvora.


Na svete existuje 180 000 druhov, ktoré sa biológom podarilo zaznamenať a opísať. Ich charakteristickým znakom sú blanité krídla, sčasti pokryté šupinami, ktoré ľudí od nepamäti fascinujú.

Rozhodla som sa, že mojím deťom doprajem zážitok sledovať motýlí život v priamom prenose, teda v motýlej záhrade. Zrejme som tým nápadom, ako to už u mám býva, bola unesená viac než ony. Nakoniec to však bol zážitok pre celú rodinu.


Po objednávke motýlieho terária nám pricestovala domov zelená „záhradka“ spolu s informačným letákom. Pomocou neho si cez internet zdarma doobjednáte húsenice. To je výhoda, ak chcete darovať motýliu záhradu dieťaťu napríklad k narodeninám, ktoré má v januári. Húsenice si potom doobjednáte na jar. Tie vám doručia do 14 dní, teda máte dosť času prečítať si o motýlikoch čo najviac. Keď húsenice dorazili na poštu, rýchlo sme po ne bežali, aby tam chúďatká nestrávili priveľa času.

Húsenice dorazili v plastovej nádobke, ktorá sa nesmie otvoriť, kým sa nezakuklia. Starostlivo som ju teda uložila do „záhrady“ a čakala, kedy sa naše krásavice začnú meniť. Húseníc bolo päť, všetky docestovali živé, zdravé a akčné, takže som sa veľmi tešila, až sa konečne premenia na malých okrídlencov. Priznávam, že v tomto období sa o ne moje deti nijako nezaujímali, iba pišťali, keď som im malých tvorov chcela ukázať.


O týždeň sa konečne zabalili do kukiel. V tomto smere sa ako chovateľ nemáte čoho obávať, motýle presne vedia, čo majú robiť. Jedno ráno sme jednoducho našli húsenice zakuklené a kukly prilepené o vrchnák nádoby, v ktorej docestovali. Vtedy som nádobu otvorila a vrchnák som postavila do papierového podstavca, ktorý mi prišiel spoločne so záhradou.


Začalo sa netrpezlivé čakanie, ktoré som si skrátila tým, že som svoje nové „domáce“ zvieratká pomenovala- Sammy, Sony, Sali, Salamander a Sirius. Niektorí známi, ktorí neodolali a prišli pozrieť našu motýliu záhradu, sa ma pýtali, ako ich rozoznám?. Samozrejme, nijako, ale nechcela som, aby od nás odleteli a nič si neodniesli.

Nevedela som sa dočkať, kedy sa vykuklia a verila som, že si metamorfózu motýľa, ktorá patrí medzi najzáhadnejšie úkazy v prírode, budem môcť pozrieť naživo. Ale príroda zjavne nepotrebovala, aby som si zrodenie motýľov natáčala na mobil. Jedného dňa sme sa zobudili a v našej záhrade poletovali prekrásne oranžovo- čierne motýle. Deti boli nadšené. Kým dovtedy sme sa báli záhradkou čo i len pohnúť, od príchodu na svet sa motýle stali súčasťou našej domácnosti.


Dievčatá ich mali pri sebe, keď sa hrali pri kuchynskom stole. Pomáhali mi kŕmiť ich, zbierali sme im kvietky a chystali dobroty a nektár. S kŕmením motýľov je to celkom zábava. Prevaríte 100 ml vody a rozmiešate v nej čajovú lyžičku cukru. Týmto domácim nektárom pomocou pipety, ktorú dostanete spolu so záhradkou, pokvapkáte hlavičky, kvetov či kúsky ovocia. Motýle majú radi nakrájaný pomaranč či kúsok jablka, tie naše si pochutili aj na morušiach. Skrátka sezónne ovocie.

Motýle sme pozorovali viac než týždeň, dokonca strávili jeden víkend na prázdninách, kým sme s rodinou dovolenkovali. Páčilo sa nám pozorovať, ako tykadlami ochutnávajú sladké ovocie, ako lezú po záhradke či poletujú sem-tam. Prekvapilo ma, že zblízka sú tieto jednoduché a nenáročné tvory úplne iné. Od stavby tela a krídel až po denný režim (aj motýle v noci spia, predstavte si!) sú to jedinečné a úžasné stvorenia, ktoré si získajú nielen vaše deti, ale aj vás.

Keď prišiel čas rozlúčiť, bolo smutno hádam aj môjmu manželovi. Vypustili sem ich neďaleko nášho bytu, aby mohli teraz oni spoznávať svet. A deti sa už tešia, až si chov malých okrídlencov zopakujeme.


Motýliu záhradu môžem z celého srdca odporúčať všetkým rodičom. Návšteva zoo či botanickej záhrady je príjemná vec. Ale vidieť, ako sa nenápadná húsenica mení, zakukľuje a jedného dňa vyletí z hniezda, to je nádherný a nezabudnuteľný zážitok. Motýle nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Vaše deti sa však o prírode naučia za pár týždňov viac než za celý rok biológie v škole. A na krásny zážitok ony ani vy tak skoro nezabudnete.

Napísala: Marcela Beňová


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...