Montemama - Doprajme deťom pohyb
Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *
Captcha *

Organizmus človeka bol uspôsobený na pohyb. Dokážeme kráčať, plávať, bicyklovať - a to všetko len vďaka dokonalému vybaveniu mozgu. Pohyb nie sú len nohy, ruky, svaly a kosti. Sú to státisíce mozgových prepojení, spolupráca s nervovou sústavou, okom, sluchom a našimi emóciami. Aj preto sa nedostatok pohybu odráža na zdraví a psychickej pohode dospelých aj detí.

Prečo sa deti musia hýbať

Deti sa od narodenia usilujú o pohyb. Naťahujú rúčku, skúšajú sa otáčať a liezť. Len pri pohybe je mozog schopný rozvíjať sa a pracovať. Čím viac sa dieťa pohybuje, tým viac sa jednotlivé časti tela učia koorginovať, udržiavať rovnováhu, mozog sa sústredí na pohyb a jeho kvalita sa prehlbuje. Je napríklad známe, že deti, ktoré v detstve nešportovali, neboli narozdiel od svojich pohybovo založených rovesníkov v dospelosti schopné dosiahnuť pri cvičení či vybranom športe správny pohyb, a to napriek hodinám tréningu. Jednoducho sa to ich telo nikdy nenaučilo.

Rozvoj koncentrácie

Ako malé sa dieťa dokáže prekvapivo dobre sústrediť. Celé hodiny dokážu svoju pozornosť nasmerovať na jedinú zaujímavú činnosť. Každý rodič pozná situáciu, keď dieťa nedokáže odlepiť od hojdačky, trampolíny alebo hre v piesku či v bazéne. Opakovaný pohyb, stimulovanie zmyslov a stereotypná aktivita spôsobujú deťom neskutočnú radosť.

Dôvod, prečo ich v určitom období tak fascinuje, niektorá fyzická činnosť (ktorý päťročný nemiluje skákanie po posteli či lozenie po nábytku?) je ten, že sa v tomto veku vyvíja niektorá časť mozgu či prehlbuje konkrétna schopnosť, k čomu napomáha práve opakovanie jedného pohybu. Je dokázané, že napríklad skákanie má zásadný vplyv na prehĺbenie mozgových transferov. Plávanie u detí zas podporuje koordináciu jednotlivých svalov ako aj svalov a mozgu. To je dôvod, prečo z každého kúpaliska odchádzame s plačom :)

Sebadôvera

Deti milujú učenie. Nepotrebujú byť motivované známkami, odmenami a výkonmi, stačí im čistá radosť zo zvládnutej aktivity. Každý krôčik dopredu, ak sa k nemu pridajú aj slová rodiča, je pre ne motivácia. Počítajú sa aj drobnosti - naučí sa bicyklovať, udrží sa na korčuliach, prvý raz prepláva bazén. Prostredníctvom športu môže rodič ľahko budovať zdravé sebavedomie dieťaťa bez toho, aby sa malá športovec musel s niekým porovnávať. To je veľmi dôležité. Čím skôr sa dieťa naučí, že jediným súperom si je samo, tým skôr získa dôležitú výbavu do života - sebadôveru namiesto strachu, že zlyhá. Čím sú deti staršie, tým ťažšie je zvládnuť niečo nové. Mnohí dospelí sa dnes vracajú do športových klubov, prihlasujú sa na krúžky a ľutujú, že ich v športe nepodporovali rodičia ako malých.

Relax

Určite ste už zažili situáciu, keď ste sa vrátili domov po celodennej túre, no deti pokračovali bez prestania ďalej. Akoby ich pohyb vôbec nevyčerpal. Na “vine” je fakt, že voľný pohyb, beh a hra bez obmedzení pôsobí na deti relaxačne. Kým my sa unavíme, ony veľakrát naberú ešte ďalšiu energiu. Aj preto je dôležité dodržiavať psychohygienu a dať si medzi školou a domácimi úlohami dlhšiu prechádzku alebo futbal na dvore.

Netreba zabúdať, že pohyb pomáha aj k produkcii hormónu šťastia, hra na slnku zasa dodáva dôležitý vitamín D a pravidelné aktivity stimulujú nervový systém. Prečo je to dôležité? Výskumy ukazujú, že už aj u malých detí psychológovia zaznamenali pribúdajúci počet depresií a psychických chorôb. Odborníci upozorňujú aj na súvislosť medzi nedostatočnou fyzickou aktivitou, emocionálnym preťažením, nadváhou a duševnými poruchami. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa vaše dieťa zlomilo pod náporom domácich úloh a stresu, skúste mu namiesto ďalšej hodiny angličtiny pridať do rozvrhu športový krúžok.

Terapia pohybom

Vďaka neurologickým výskumom dnes vieme, že správne riadeným pohybom sa dajú podchytiť mnohé fyzické aj psychické problémy detí. Už v ranom veku môžeme prechádzať niektorým dôsledkom detskej mozgovej obrny cvičením s novorodencami. V staršom veku zas správne miereným cvičením pomáhať deťom s astmou, obezitou či oslabenou hrubou motorikou. Pohyb je veľkým pomocníkom detí s hyperaktivitou, poruchami učenia, emocionálnymi problémami a veľa sa hovorí aj o cielenom pohybe detí s autizmom.

Pokiaľ pomáha deťom so špecifickými potrebami, pre bežné deti je úplnou nevyhnutnosťou. Zbavuje stresu z celého dňa, pomáha spoznávať svet, rozvíjať sa. Ideálnou terapiou je voľný pohyb - behanie po záhrade, lozenie po stromoch, stavanie bunkrov, tancovanie na obľúbenú pesničku. Pohyb bez pravidiel a zásahov dospelých rozvíja priestorovú inteligenciu a predstavivosť. Nakoniec, stačí sa len pozrieť na dievčatko, ktoré sa s kolesom na plávanie hrá na baletku alebo chlapcov, čo detskú izbu premenia na pirátsku výpravu.

Čo môžeme urobiť pre zdravý pohyb detí? Obmedziť sedenie za počítačom a mobilom, nebáť sa susedov, pretože máme príliš živé deti, namiesto nákupného centra vyraziť v sobotu do lesa a nechať doma obavy zo zlého počasia. Koniec koncov, pravidelný pohyb je najlepšou prevenciou chorôb.

Napísala: Marcela Beňová
Foto: Pixabay


Najčítanejšie na blogu

Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj je jedným z najdôležitejších procesov v živote každého človeka, a preto mu treba venovať dostatočnú rodičovskú pozornosť. Avšak nezabúdajme, že netreba hneď na začiatku očakávať veľké pokroky. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa je iné a môže sa stať, že bude vo vývoji buď zaostávať alebo práve naopak veľmi napredovať. Preto sa nikdy nesnažte svojmu dieťatku nasilu vnucovať spôsoby, ktoré sú mu ešte cudzie a nemá na nich dostatočne vyvinuté zmysly a motoriku.
Akými vývojovými fázami dieťa prejde a ako sa k nim treba postaviť? O čo sa treba pri jednotlivých fázach snažiť a ako s dieťaťom cvičiť? To sa dozviete v tomto článku.

Čítať ďalej...

To najlepšie pre najmenších (0 - 6 mesiacov)

Keď sa bábätko narodí, tak to najdôležitejšie pre neho sú rodičia. Ich hlas, vôňa, tvár. To, ako sa s novorodencom zaobchádza, si nesie so sebou celý život. Rovnako je to aj s koncentráciou. Už dvojtýždňové bábätko sa dokáže koncentrovane pozerať na kontrastne čierno-biele obrazce. Preto je prvá montessori pomôcka pre deti práve závesný čierno-biely mobil známy ako Munari.

Čítať ďalej...

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...