Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie

Login *
Heslo *
Zapamätať

Registrácia

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Login *
Heslo *
Overiť heslo *
Email *
Overiť email *

„Čo kúpiť Ondrejkovi na Ježiška? Aký darček Dorotke pod vianočný stromček?” Zahŕňajú vás už niekoľko týždňov podobnými otázkami aj vaši príbuzní? Radi by ste sa vyhli obšírnemu vysvetľovaniu, prečo nie ďalšie rozprávajúce plyšové hračky?

Pripravili sme praktický zoznam pre starých rodičov, strýkov a tety. Nájdete v ňom hračky v súlade s montessori pedagogikou, ktoré obohatia vnútorný svet vášho dieťaťa, sú na prvý pohľad príťažlivé a hodia sa chlapcom i dievčatám! Aby sme to príbuzným ešte viac uľahčili, rozdelili sme hračky do kategórií podľa veku a ceny.

 

Pre najmenších

1. Úchopová loptička

Úplne najmenší drobci si natrénujú úchop s touto dômyselne prepracovanou loptičkou. Môžete ju gúľať, hádzať, niektoré majú vnútri skrytú rolničku, iné čierno-bielou farebnou kombináciou stimulujú zaostrovanie zraku.

    

2. Rozkladacia kniha - Zvieratká

Ak chcete predlžovať pozornosť najmenších, alebo dieťatko nechce byť na brušku, táto kniha vám s tým určite pomôže. Jedna z mála vhodných kníh pre bábätká na trhu.

 

3. Krabička na vhadzovanie

Veľmi obľúbené sú aj vhadzovačky. Na výber je ich neúrekom, jedna z prvých by však mala byť krabička s guličkou, tá sa dieťaťu vhadzuje ľahšie ako napríklad mince. V tomto blogovom článku sa dozviete viac o význame týchto i ďalších hračiek pre vašich malých objaviteľov.

 

4. Miniatúry Safari

Videli ste už miniatúry zvieratiek? Pre najmenších hľadajte spočiatku také, s ktorými už malo možnosť sa stretnúť naživo. Montessori prístupom totiž pomáhame „hrou” s drobnými postavičkami dieťaťu rozprávať a rozširovať si slovnú zásobu. Na blogu nájdete návod, ako na to. Po zvieratkách môže prísť na rad ovocie a zelenina, kuchynské náradie, nábytok, potreby do kúpeľne či dopravné prostriedky a ďalšie. 

5. Ručný fotoprojektor

Rozprávali ste sa o mláďatách alebo chcete ozvláštniť uspávací rituál? Mačiatko, sloníča, teliatko či ježko a ich ďalší kamaráti sa isto stanú vernými spoločníkmi vášho dieťaťa. Detský ručný fotoprojektor premieta na strop alebo stenu izbičky dohromady 24 ostrých snímok.

 

Darčeky do 10 eur

1. Knihy, knihy, knihy! Zhrnuli sme pre vás tri hlavné zásady pre výber detskej knižky. Či si vyberiete klasické krátke príbehy, dlhšie pre staršie deti alebo interaktívne dielka, ako napríklad niečo zo série tých tieňových, kniha pod stromčekom je pre deti jedným z najcennejších darčekov, lebo s ním získavajú aj prísľub spoločne stráveného času s vami. Aspoň kým nevedia čítať.

 

2. Puzzle, s ktorým objavíte krásy sveta

Výnimočné puzzle - nemusia to byť len zvieratká či rozprávkové postavičky, vedeli ste? Objavujte pri skladaní dielikov úchvatnú hviezdnu oblohu, sopečnú činnosť, spoznajte slnečnú sústavu, či fázy mesiaca a mená jeho údolí a hôr.

 

3. Inteligentná plastelína

Naaaťaaaaaahujteeeee plastelínu! Nie však hocijakú. Inteligentná plastelína sa natiahne snáď donekonečna, skáče ako lopta, má úžasné farby, trhá sa ako papier a požiera magnety. Neveríte? Máme pre vás veselé tipy na plastelínové triky.

 

4. Drevené viacvrstvové puzzle 

Viacvrstvové puzzle – životný cyklus človeka od bábätka až po babičku a dedka dieťaťu hravou formou objasňuje ako rastieme a starneme. Pri každom obrázku sa zastavte, porozprávajte, kto v rodine je taký malý, taký starý, že bábätká chodia po štyroch a starí rodičia zas niekedy o paličke, kto musí ísť do práce a kto zas do školy, čo v akom veku dokážeme a vieme…
5. Puzzle vkladačky

Jedna z najobľúbenejších montessori pomôcok biológie sú určite tieto vkladačky. Dieťa sa poľahky naučí pomenovať časti zvierat či rastlín. 

 

6. Písmenkové korálky a pečiatky

Bavia vaše deti písmenká? Možete si urobiť písmenkové náramky, alebo vypečiatkovať vianočný list.

Veľké darčeky  

1. Kufrík s reálnym náradím

Unikátny drevený kufrík so skutočným funkčným náradím. 48 kusov nástrojov na opravy a majstrovanie rozvíja zručnosti vašich dcér i synov. 

 

2. Vešiak na bielizeň

Máte doma pri praní malého pomocníka ale ešte všade nedočiahne? Jeho vlastný vešiak na bielizeň mu dopomôže k úplnej samostatnosti.  Zídu sa aj štipce kamarátske k drobným rúčkam. A ak chcete naozaj veľkú sadu a vyskúšať si, ako to pranie vyzeralo za čias Márie Montessori, môžete vyskúšať rumpľu. 

 

3. Vesmírny projektor a solárny systém

Milujú vaše deti nočnú oblohu nielen pre žiariace hviezdy, ale najmä pre tajomstvá, ktoré sú ukryté v jej diaľavách? Hurá skúmať vesmír! Malým astronautom a astronautkám sa dozaista zatají dych pri pohľade na obrázky z vesmírneho projektora alebo pri zapnutí úchvatného rotujúceho solárneho systému na diaľkové ovládanie, ktorý slúži aj ako nočná lampa.


 

4. Magnetické pokusy

Zistite ako pôsobia magnetické sily. Pokusy zabavia a deti prirodene zistia veľa informácií ako to vlastne funguje.

 

 

Autorka: Lenka Straková

Foto: www.pixabay.com

 

 


Najčítanejšie na blogu

Komunikácia s deťmi Montessori spôsobom

Starostlivosť o deti úzko súvisí so spôsobom komunikácie. Komunikácia montessori spôsobom zahŕňa nefalšované uznanie a rešpekt voči deťom a nasleduje montessori princípy. To zahŕňa viac než len slová a intonáciu. Je to tiež postoj, reč tela a činy odpovedajúce deťom a ich potrebám. Každému dieťaťu mladšiemu než tri roky takáto vnímavá komunikácia pomáha dôverovať jeho vychovávateľom, slobodne sa pohybovať, objavovať a rozvíjať jeho zručnosti. Ako teda vychovávateľ (rodič) komunikuje s deťmi Montessori spôsobom? Nasledujúci zoznam nie je úplný, ale ponúka niekoľko dôležitých spôsobov komunikácie v Montessori zariadení (rodine).

 

Čítať ďalej...

Päť pravidiel, ktoré pomôžu dieťatku rozprávať

Prvé slová zvyčajne prichádzajú spolu s prvými krokmi medzi dvanástym až osemnástym mesiacom. Od Márie Montessori vieme, že mozog dieťaťa v tomto období funguje ako špongia. Absorbujúca myseľ nasáva podnety z okolia, od narodenia počúva hovorenú reč svojich rodičov, všetko si to do hlávky ukladá až zrazu dôjde k zázraku a slová, najskôr veľmi jednoduché a skomolené, začne používať. Bez toho, aby sme dieťa cielene učili, postupne rozpráva. Naučí sa to úplne samo. Niektoré skôr, iné trochu neskôr, každé v čase, kedy je pripravené. Ako mu vyjsť v ústrety a túto úžasnú cestu trochu uľahčiť?

Čítať ďalej...

Ako sa hodnotí a chváli v montessori

Jednotky a päťky, posielanie za dvere, poznámky v žiackej knižke, ale ani ódy na šikovnosť či prílišné pochvaly v montessori pedagogike nenájdete. Prečo? Ako to môže bez týchto tradičných výchovných praktík fungovať? Montessori chce, aby dieťa pracovalo samo pre seba a nie za odmenu. Zameriava sa preto na vnútornú motiváciu. Vy ale predsa svoje deti ľúbite a chcete ich pochváliť! Ako teda na to?

Čítať ďalej...

Kým oslávim prvý rok (6 - 12 mesiacov)

Keď sa z malého bábätka stáva batoľa, z rodičov sa stávajú strážcovia všetkého v domácnosti. A týchto drobcov takmer vôbec nezaujímajú žiadne hračky. Malí objavitelia by chceli robiť to, čo robia aj rodičia a preto chcú všetko otvárať a zatvárať, schovávať a premiestňovať, navliekať a skúšať, čo sa kam zmestí. Ak sa deťom ponúkne to, o čo majú záujem správny čas, tak ich tieto pomôcky zabavia na dlho.

Čítať ďalej...

Separačná úzkosť

Separačná úzkosť je vývinovým obdobím, ktorým si dieťa prechádza medzi 6. až 12. mesiacom (niekedy 18.). V tomto období si vytvára puto k najbližšej osobe (väčšinou matke), pri ktorej sa cíti úplne bezpečne a isto. Ak sa tá stratí z dohľadu, prepadá panike, má strach, spustí zúfalý plač... Nakoľko dieťa žije v prítomnom okamihu, nechápe, že sa matka o chvíľu vráti, že ho neopúšťa. Chce s ňou byť v nepretržitom kontakte.

Čítať ďalej...